Dojčenie

    " ... a ležel v ní i plul i spal a zavalit se nechal kulatým plodem mléka. A chutnal ho i sál a proudila ním radost jako řeka."

Věra Provazníková

       Keď sa hovorí a píše o dojčení, zväčša sa kladie dôraz na správnu techniku či iné správne postupy, na výhody dojčenia,  prípadne na riešenie vzniknutých problémov z pohľadu mamičky alebo bábätka. To všetko je veľmi dôležité, ale je to iba polovica "pravdy" o dojčení.

    Každá mama, ktorá úspešne dojčila vie, že dojčenie je hneď po narodení dieťatka, tá najkrajšia vec na svete. Nikdy sa nič nevyrovná krásnemu pocitu spoluzdieľania s bábätkom, pocitu sebauspokojenia, že vieme dať dieťatku to najdôležitejšie, čo potrebuje... Nikdy sa nič nevyrovná zvedavým očkám pozorujúcim maminu tvár popri hltavom pití, nečakanému úsmevu pomedzi spokojné sanie, hladkaniu detskej ručičky akoby za odmenu, že to mliečko je dnes opäť  tak sladučké ....  

    Pre dieťatko je zas dojčenie blaženým upokojením - spočiatku inštinktívneho sacieho reflexu, neskôr nepríjemného pocitu nepokoja a hladu... kedykoľvek ho dokáže utíšiť, keď má strach, je unavené, či cíti bolesť ... v neposlednom rade je pre neho slastným pocitom bezpečia, vône maminho tela, tlkotu jej srdca, hudby jej hlasu, nežných pohladení a iskierok v jej usmievavých očiach...

    Dojčenie je mnohokrát ako neviditeľná pupočná šnúra, ktorá spája maminu a jej dieťatko ešte dlho po pôrode a ako tenunká nitka ostáva medzi nimi aj vtedy, keď už po rokoch dojčenie skončí... Je vzájomným putom, ktoré ich na jednej strane zväzuje, no na druhej dáva schopnosť vnímať toho druhého akýmsi siedmym zmyslom... Aj preto býva "rozlúčka" s ním častokrát neľahká nielen pre dieťatko, ale aj pre mnoho mamín...

    Prajem Vám preto veľa krásnych spoločných chvíľ pri dojčení, nech je plné pohody, lásky a sladkého pôžitku

 

Pri príprave na dojčenie ako aj pri dojčení vám pomôže úspešná kniha o dojčení s názvom "Praktický návod na dojčenie", ktoré pripravilo OZ Mamila.

Čaje na podporu dojčenia podporujú tvorbu materského mlieka a priaznivo pôsobia na zažívanie dojčaťa. Zmes liečivých rastlín dodáva potrebné vitamíny a minerály.

Masážne oleje na podporu laktácie doplňujú účinky čajov pre dojčiace maminky. Hlavným zámerom olejov je navodenie dobrého psychického stavu a pocitu uvoľnenia.