Dojčenie - dokrm

    " Sú isté situácie pri rozbehnutí dojčenia, kedy je potrebný dokrm. Dokrm by však nemal byť prvou voľbou a ani jediným riešením slabej laktácie, alebo nepriberania dieťatka. Prvým krokom by vždy mala byť Oprava techniky dojčenia, postupov dojčenia, použitie techniky Stláčania prsníka a prehadzovania na druhý prsník počas dojčenia."

 

       Ak sa dieťatko vie prisávať na prsník, podávame dokrm laktačnou pomôckou na prsníku. Laktačnú pomôcku si vyrobíme jednoducho z malej dojčenskej fľaše a novorodeneckej cievky CN01 (zakúpiť sa dá vo vybraných lekárňach alebo zdravotníckych potrebách). Na cumli na fľaši ustrihneme špičku, aby sme zväčšili dierku a mohli ňou prevliecť novorodeneckú cievku. Na cievke odstrihneme "zátku", ktorá by zbytočne mohla blokovať mliečko (nie celú koncovku, ale iba zátku upevnenú na pásiku). Koniec cievky s koncovkou umiestnime na dno fľaše, v ktorej máme dokrm (odstriekané MM alebo UM). Druhý koniec cievky pomaly zasunieme dieťatku do kútika úst - keď je dieťatko prisaté na prsník a snaží sa sať. Dieťatko saje z prsníka a zároveň cez cievku z fľaše dokrm. Fľašu si možno zavesiť na šnúrku na krk alebo strčiť medzi dieťatko a medzi prsia. Dokrm podávame cca 60ml, aby sa dieťatko zasýtilo na istú dobu ale nevytváralo si dlhé intervaly. Odporúčam kontaktovať laktačnú poradkyňu, ktorá dokáže najlepšie zhodnotiť situáciu, množstvo dokrmu a poradiť ďalšie postupy.

    Výhodou takéhoto dokrmu je, že sa dieťatko (aj mamička) celú dobu učí správnej technike sania na prsníku, učí sa že papáme iba na prsníku, učí sa že prsník je to miesto, kde sa môže dobre najesť... celú dobu dokrmovania saním prsníka podporuje tvorbu MM (čo sa pri inom dokrme nedá).

  -----------------------------------------------------------------------

    Ak sa dieťatko nevie prisávať alebo ho nedokážete dokrmiť laktačnou pomôckou, použite dokrm cievkou po prste alebo pohárikom . Laktačnú pomôcku vyrobíme podľa návodu popísaného vyššie. Voľný koniec pridržíme na úrovni konca prsta (napr. ukazováka), ktorý ponúkneme dieťatku na sanie - bruškom otočeným k podnebiu jeho úst. Dieťatko saje prst a zároveň cez cievku saje dokrm. Dieťatko sa učí základnému princípu sania na prsníku - t.j. že mliečko tečie len ak aktívne saje.

 

    Poslednou možnosťou je dokrm pohárikom - používame malý pohárik s malým priemerom (napr. liekovku, použiť možno aj lyžičku). Pohárik oprieme o spodnú peru dieťatka a jemne naklopíme tak, aby dieťatko mohlo jazýčkom sať ako mačička. Mliečko NELEJEME dieťatku do úst, ale očakávame aktívne sanie. Chce to trošku cviku, netreba sa vzdávať ak sa to nepodarí na prvý krát.

 

    Fľašou dokrm NEPODÁVAME. Fľaša nabúrava všetky princípy dojčenia a nie je možné "sa rozkojiť" a dovtedy dokrmovať fľašou.   Bližšie informácie O fľaši

Pri príprave na dojčenie ako aj pri dojčení vám pomôže úspešná kniha o dojčení s názvom "Praktický návod na dojčenie", ktoré pripravilo OZ Mamila.

Novorodenecké cievka sa používa na alternatívne dokrmovanie dieťatka na prsníku alebo po prste. Striekačka je praktickým doplnkom na čistenie cievky.

Do vrecúška možno vložiť dojčenskú fľašu s dokrmom a  cievkou. Vrecúško sa následne zaviaže na krku tak, aby jeho spodná časť dosahovala približne úroveň prsníkov.