Dojčenie - fľaša, cumeľ, klobúčiky

    " Napriek tomu, že na túto tému sa popísalo v časopisoch aj na web stránkach veľa, v povedomí mamičiek a niektorých zdravotníkov sa zdajú tieto argumenty "pritiahnuté za vlasy". Faktom je, že aj keď istú dobu môže fungovať dojčenie a popri tom dokrm fľašou či používanie cumlíka a klobúčikov, vždy je to len otázka času, kedy nastanú problémy. O čo dlhšie si dieťa (a rodičia) fixovali nesprávnu techniku a návyky, o to ťažšie je potom napraviť a rozbehnúť dojčenie."

 

       Fľaša: Nevhodná pomôcka pri dokrmovaní dieťatka, ktorá znemožňuje rozbehnutie dojčenia a je riskantné ju použiť v akomkoľvek veku dieťatka. Fľaša vyžaduje inú techniku sania (pri saní sa zapájajú iné svaly na tvári), ktorá na prsníku nefunguje - dieťa má málo otvorenú pusu a skĺzava len na sanie špičky bradavky. Takéto pitie je neúčinné, únavné a mamičke ničí bradavky. Fľaša ponúka pasívne pitie ("tečie to samo"), z prsníka však musí dieťatko aktívne sať (ak však používate fľašu pasívne čaká aj na prsníku). Fľaša ponúka silný tok mlieka, ktorý je rovnako silný počas celého kŕmenia - na prsníku tok materského mliečka neustále kolíše a dieťatko musí aktívnym saním vyvolať ďalšie zvýšenie toku (to však deti naučené na fľašu neurobia - pasívne čakajú, prípadne už na začiatku odmietnu sať, pretože netečie silný tok mliečka). PS: Neverte reklamám ponúkajúcim fľašu s cumľom, ktorý napodobňuje prsník prípadne dojčenie - nič také neexistuje, vždy je to len a len fľaša so všetkými jej negatívami.

 

   Ak je z akéhokoľvek dôvodu potrebné dokŕmenie dieťatka, volíme alternatívnu formu dokrmovania (cievkou na prsníku, po prste alebo pohárikom). Pár faktov o fľaškách.

  

    Cumlík: Podobne ako fľaša je rizikom v akomkoľvek veku dieťatka. Cumeľ ničí techniku sania tak ako fľaša (skĺzavanie na bradavku, málo otvorená pusa, neefektívne sanie). Saním cumlíka si dieťa utlmuje sací reflex (sací reflex je hnacím motorom dieťatka, aby salo na prsníku - hnacím motorom nie je hlad a tak aj hladné dieťatko na prsníku zaspáva alebo s plačom sa púšťa prsníka, ale nesaje). V neposlednom rade cumeľ je prenášačom kandidózy (nedá sa z cumlíka vyvariť), ktorá je veľmi bolestivou a často sa zdĺhavo lieči. Cumlík učí mnohím zlozvykom (napríklad silné hryzenie a vytláčanie cumlíka z pusy von), ktoré môžu následne pri ich aplikácii na prsníku spôsobiť rany na bradavkách a kaziť dojčenie. Ak dieťatko plače, má na to dôvod - je hladné, smädné, je mu zima/teplo, nevie zaspať, niečo ho bolí, chce spoločnosť atď. Sanie (aj cumľa) dieťatko upokojí, ale jeho problém nebol vyriešený (je naďalej hladné, je mu zima/teplo...). Cumeľ vyriešil iba problém rodičov (plač dieťaťa), ale nie problém dieťatka. Používanie cumľa znemožňuje mamičke odpozorovať rôzne signály dieťatka a reagovať na nich. Rodičia sa neučia nájsť a riešiť problém dieťatka, stávajú sa čím ďalej tým viac bezradní, prečo dieťatko plače a cumeľ je stále častejšie v puse dieťatka. Paradoxne ak riešime s rodičmi odstránenie cumľa, najčastejšie s tým majú problém práve oni - lebo netušia čo robiť s plačúcim dieťatkom. Prečítajte si - Čo dať dieťatku na miesto cumľa ? Mimochodom cumlík sa v češtine výstižne povie "šidítko" - (nešidte) neklamte teda svoje deti silikónom, ale dajte im radšej svoju náruč a lásku.

 

  Klobúčiky: Tretia rozšírená ale nevhodná pomôcka. Klobúčiky sú často ponúkané ako riešenie pri neprisávajúcich sa bábätkách alebo pri ranách na bradavkách. Sanie cez klobúčiky je rovnak nevhodné ako sanie z fľaše a učí dieťatku nesprávne návyky - okrem zlej techniky (málo otvorená pusa, sanie len bradavky) učia dieťatko, že prsník je tvrdý a pevne tvarovaný. Nič také však na prsníku nie je, takže ak sa potom snažíme priložiť dieťatko na prsník stále hľadá "tvrdý cumeľ" a nedokáže sa chytiť mäkkej bradavky, hoc ju má celú v puse. Dojčenie cez klobúčiky môže istý čas fungovať, ale takýmto saním dochádza k znižovaniu tvorby mliečka až jedného dňa dieťatko odmietne sať. Čo sa týka ochrany poranených bradaviek - opak je často pravdou. Samotné klobúčiky odieraním môžu spôsobiť veľké ragády a môžu do rán zaniesť kandidózu. Zároveň ich používaním si dieťatko fixuje nesprávnu techniku, ktorá bola prvotnou príčinou rán. A tak po ich odstránení nesprávnym saním vznikajú nové rany na bradavkách. Prečítajte si -  Ako odstrániť klobúčiky ?

Pri príprave na dojčenie ako aj pri dojčení vám pomôže úspešná kniha o dojčení s názvom "Praktický návod na dojčenie", ktoré pripravilo OZ Mamila.

Novorodenecké cievka sa používa na alternatívne dokrmovanie dieťatka na prsníku alebo po prste. Striekačka je praktickým doplnkom na čistenie cievky.

Masážne oleje na podporu laktácie doplňujú účinky čajov pre dojčiace maminky. Hlavným zámerom olejov je navodenie dobrého psychického stavu a pocitu uvoľnenia.