Dojčenie - funguje to samo ?

    " Je veľkým omylom domnievať sa, že dojčenie bude "fungovať samo", lebo to tak proste matička príroda zariadi... Bohužiaľ vymenili sme väčšinu inštinktov za slobodnú vôľu a tak už nedokážeme "fungovať" len tak "sami od seba". Dokonca už ani náš príbuzný druh cicavcov - opice to nedokážu a potrebujú odkukať od tých starších "ako sa čo robí", inak to nevedia..."

       Takže na to, aby sme úspešne dojčili potrebujeme správne vzory, potrebujeme to odpozorovať a naučiť sa to. Vzorov bohužiaľ veľa nemáme - žijeme v dobe veľkých generačných rozdielov, starí a mladí už spolu nežijú, prestali sme žiť v spoločenstvách a uzatvárame sa do súkromia svojich bytov či domov a navyše agresívna kampaň umelej výživy v posledných desaťročiach spôsobila nenávratné zmeny v myslení spoločnosti ako takej.

 

    Prečítajte si aj : "Prečo mamičky vzdávajú dojčenie ?" 

 

   Preto vznikajú kurzy dojčenia, podporné skupiny dojčenia a predpôrodné prípravy. Na nich sa majú budúce mamičky naučiť správne postupy, techniky a tiež riešenia možných problémov, ktoré ich môžu postretnúť. Je tiež potrebné, aby mali dostatok vedomostí a argumentov, aby zvládli rôzne nátlakové situácie zo strany rodiny, známych ale niekedy bohužiaľ aj zdravotníkov. Informácií je samozrejme dnes dostatok aj v rôznych bábätkovských časopisoch či na baby webových stránkach. Stačí len po nich siahnuť a možno iba odporúčať siahnuť po nich včas a to ešte počas tehotenstva. Lepšie je totiž problémom predchádzať ako "narýchlo hasiť" kopiace sa ťažkosti...

    A ak už dojčíte a niečo v dojčení nefunguje, neváhajte sa čím skôr obrátiť na niektorú z certifikovaných laktačných poradkýň OZ Mamily. Nemá zmysel "čakať, že sa to vyrieši/rozbehne samo". Väčšinou takéto "čakanie" len celú situáciu skomplikuje a pridajú sa ďalšie problémy a plus únava a vyčerpanie.

 

    Čím skôr vyhľadáte pomoc, tým skôr budete naplno a s radosťou dojčiť  

Pri príprave na dojčenie ako aj pri dojčení vám pomôže úspešná kniha o dojčení s názvom "Praktický návod na dojčenie", ktoré pripravilo OZ Mamila.

Čaje na podporu dojčenia podporujú tvorbu materského mlieka a priaznivo pôsobia na zažívanie dojčaťa. Zmes liečivých rastlín dodáva potrebné vitamíny a minerály.

Masážne oleje na podporu laktácie doplňujú účinky čajov pre dojčiace maminky. Hlavným zámerom olejov je navodenie dobrého psychického stavu a pocitu uvoľnenia.