Dojčenie - kontakt koža na kožu

    " Kontakt nahého dieťatka priamo na kožu mamičky - tzv. koža na kožu, je to najprirodzenejšie, čo môže mamička poskytnúť dieťatku. Pre dieťatko to znamená stabilizáciu jeho fyziologických funkcií, mamičke umožňuje lepšie naštartovať laktáciu, obom zas dáva možnosť spoločne si pokojne odpočinúť. "

      

Kontakt koža na kožu zabezpečuje:

  • a) stabilizáciu telesných funkcií bábätka

  • b) podporu tvorby materského mlieka a umožňuje prístup k prsníku a dojčenie

  • c) udržiava telesnú teplotu bábätka

  • d) dýchanie bábätka a srdcovú činnosť

  • e) reguláciu spánkových cyklov a to, že sa bábätko dobre vyspí

  • f) vyzrievanie mozgu a vytváranie mozgových spojení

  • g) rýchlejší rast a prospievanie

  • h) lepšie trávenie a efektívnejšie využívanie živín

  • i) vytváranie vzťahovej väzby medzi matkou a bábätkom

 

Viac článok Význam kontaktu koža na kožu.

 

  V kontakte koža na kožu by mala mamička zotrvať počas celej doby pobytu na pôrodnej sále, počas prevozu na izbu šestonedelia a potom aj na izbe. Bábätko môže na mamičke spinkať a mamička si tiež môže odpočinúť. Vďaka kontaktu koža na kožu sa bábätko môže samo prisať na prsník.

 

  Aj neskôr doma je dôležité dojčiť sa "koža na kožu" (dieťatko môže mať plienočku, mamička do pol pása nahá bez podprsenky) a čím častejšie takto tráviť spoločne čas (odpočívať spolu). V prípade, že je v miestnosti chladnejšie, možno sa spoločne zabaliť do deky alebo prikrývky (t.j. okolo mamičky a dieťatka, medzi nimi nemá byť žiadne oblečenie, či prikrývka). Mamičke sa bude tvoriť viac mliečka, dieťatko bude pokojnejšie, trpezlivejšie sa snažiť o správne prisatie a bude intenzívne sať

 

  Zároveň odporúčam spoločné spanie v posteli (pre mamičku pohodlnejšia starostlivosť o dieťatko v noci, dieťatko pokojnejšie spí a dojčí sa), nosenie v šatke či baby vaku (vhodné od narodenia - robia to africké či indické ženy, robili to už naše babičky v trávovej plachtičke) a to nielen vonku ale aj doma (mamička má dve voľné ruky a dieťatko pokojne spí, či pozoruje svet okolo z maminho náručia), či spoločné kúpanie.

 

  Všetky primáty, od najprimitívnejších až po tie najvyvinutejšie, svoje mláďatá väčšinu dňa nosia - prečítajte si viac o Nosení detí.

 

  Existuje niečo, čo je pre mnohých rodičov ďaleko vyčerpávajúcejšie ako nočné vstávanie a každodenná náročná starostlivosť o bábätko, ktoré sa im práve narodilo. Ide o neustály boj s rozporuplnými informáciami a radami, ktoré dostávajú, a k tomu sa pridáva neistota. Prečítajte si viac o Vzťahovej výchove.

Pri príprave na dojčenie ako aj pri dojčení vám pomôže úspešná kniha o dojčení s názvom "Praktický návod na dojčenie", ktoré pripravilo OZ Mamila.

Čaje na podporu dojčenia podporujú tvorbu materského mlieka a priaznivo pôsobia na zažívanie dojčaťa. Zmes liečivých rastlín dodáva potrebné vitamíny a minerály.

Masážne oleje na podporu laktácie doplňujú účinky čajov pre dojčiace maminky. Hlavným zámerom olejov je navodenie dobrého psychického stavu a pocitu uvoľnenia.