Dojčenie - najčastejšie otázky

    " Pri svojej práci poradkyne sa stretávam s otázkami, ktoré sa často opakujú, pretože trápia mnohé mamky. Nepochybujem o tom, že aspoň jedna z nich práve vŕta aj vám v hlave..."

   

 Chce často papať ... ako často dojčiť?

  Koľko by malo prespať v noci?

 Koľko má dieťatko vypiť? Ako viem, že má dosť mliečka?

   Mám málo mlieka ..?...rôzne situácie.

  Ako si mám vyliečiť boľavé bradavky?

  Zápal prsníka...

  Máme koliku, bolesti bruška... čo s tým?

  Máme reflux, neustále vygrckáva mlieko... je prejedené? čo s tým?

  Kedy prebaľovať pred alebo po dojčení?

  A čo môžem jesť...? A koľko mám vypiť tekutín ?

  To som len ja taká neschopná alebo máte aj viac podobných prípadov? 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Chce často papať ... ako často dojčiť ?

Dieťatku nevytvárame žiadne pevné intervaly, dieťatko má sať tak často ako si žiada. Prvé týždne a mesiace je to častokrát aj každú hodinu (dokonca aj v noci), neskôr sa intervaly predlžujú. Je to individuálne, každé dieťatko je iné. Avšak ak sú u pár týždňového dieťatka intervaly dlhšie ako 2-3 hodiny kontaktujte laktačnú poradkyňu, aby vyhodnotila situáciu. Je veľm pravdepodobné, že dojčenie nie je dostatočné a dieťatko funguje "v tzv. krízovom režime" hoci navonok sa zdá, že spokojne spinká.

Dojčenie však nie je len "papanie", ale napĺňa aj ďalšie nemenej dôležité potreby dieťatka, napríklad potrebu dotýkať sa, zaspať, utlmiť bolesť, upokojiť sa... Sanie naprázdno tzv. dudľovanie dokáže stimulovať sací bod na podnebí, ktorý je priamo prepojený so štruktúrami mozgu a pomáha im správne sa vyvíjať (sanie cumlíka toto dedokáže).

späť

  Koľko by malo prespať v noci ?

Všeobecne platí, že by dieťatko malo byť dojčené aspoň 2-4 krát za noc (čiže napríklad večerné dojčenie o 20h a prvé nočné o 24h, druhé o 2h, tretie o 4h a štvrté o 6h ráno). Fáma, že dieťatko sa potrebuje vyspať v noci a treba ho od nočného dojčenia odučiť, je nepravdivá. Dieťatko v noci papá v stave polospánku (preto ho to nijako nevyrušuje) a s plným bruškom materského mliečka sa vyspí určite lepšie. Pre mamičku zas nočné dojčenie výrazne podporuje tvorbu mliečka (dokonca výraznejšie ako denné dojčenie).

Prečítajte si viac O nočnom spaní/nespaní a dojčení, a o tom ako si to, čo najviac uľahčiť. A tiež O zaspávaní na prsníku.

späť

 Koľko má dieťatko vypiť ? Ako viem, že má dosť mliečka ?

Meranie, váženie, grafy ... sú mužským prístupom, ženy skôr dôverujú pocitom a intuícii. Meranie množstva vypitého mlieka patrí medzi postupy zaužívané pre deti na umelej výžive - fľašou sa dá naozaj zmerať vypité mliečko. Ale pri dojčení to nejde. Navyše dieťatko nevypije vždy rovnaké množstvo mliečka - (tak ako ani my dospelí nejeme vždy rovnaké množstvá), raz vypije viac raz menej. Preto ani "tzv. skúšky dojčenia" nemajú žiadnu výpovednú hodnotu (navyše ak je mamka v strese ako to dopadne a dieťa v cudzom neznámom prostredí, tak dojčenie nefunguje a skúšky dopadnú zle). A ani množstvo vypitého materského mliečka nehovorí nič o množstve prijatých živín, ktoré závisia od jeho zloženia - bolo tam viac predného mliečka od smädu alebo viac zadného plného tuku a výživy ???

Či má dieťatko dosť mliečka odhadujeme podľa rôznych druhotných znakov - dieťatko by malo mať denne 6-8 poriadne pomočených plienok, do 6.týždňa veku 3-4 krát denne stolicu (nielen pošpinenú plienku), malo by prospievať a rásť do dĺžky, mať pružnú pokožku, dobrý svalový tonus a malo by byť spokojné, aktívne. V rámci jedného dojčenia by malo aktívne sať aspoň 10-15 min. (teda sať a prehĺtať), minimálne 8 krát denne. Ak máte pochybnosti, kontaktujte poradkyňu.

Prečítajte si Ďalšie rady "mám dosť mlieka ?".

späť

Mám málo mlieka ...? ...rôzne situácie.

- pár týždňov po pôrode sa organizmus pomaly zotavuje, rozbúrené hormonálne hladiny sa upokojujú a tlak a napätie v prsiach môže pominúť a mamičky sa niekedy obávajú, že strácajú mlieko. Pravdepodobne sa všetko sa vracia do "normálu", mliečka sa tvorí práve toľko, koľko potrebuje dieťatko a nie viac. Ak dojčenie funguje v poriadku a dieťatko je spokojné (vid. predchádzajúca otázka), niet dôvodu sa znepokojovať.

- dieťatko sa často pýta k prsníku a mamičky sa boja, že je to preto, že majú málo mlieka a dieťatko sa na jedno dojčenie dostatočne nenaje, ale je stále hladné. Je to nesprávny názor. Dieťatko, najmä prvé týždne, nedokáže na jedno dojčenie vypiť veľké množstvo mliečka a preto mu vyhovuje piť menej a častejšie. Zároveň materské mlieko, narozdiel od umelého (teda kravského), je ľahko stráviteľné a teda dieťatko ho nemusí dlho a ťažko tráviť. Zaužívané 2-3 hodinové intervaly sú pre väčšinu dojčených dietí neprimerane dlhé, normálne je dojčiť sa napríklad aj každú hodinu cez deň a každé dve v noci. (Dojčiť sa každú hodinu znamená, že dieťatko sa prisaje a pije aktívne aspoň 10minút, ale nie to, že dieťatko sa prisaje a po pár dúškoch zaspáva. V takom príade volajte poradkyňu.)

- mamička dokrmuje dieťatko fľašou a ono sa pri pokuse o dojčenie odvracia s plačom od prsníka alebo pije len veľmi krátko. Dokrmovanie fľašou nabúrava dojčenie - je to iná technika sania (zapájajú sa úplne iné svaly tváre, inak sa otvára pusa "na úzko"), sanie nevyžaduje žiadnu aktivitu a tok mlieka je od začiatku do konca rovnomerne silný (nič z toho na prsníku nefunguje ale dieťa to očakáva). Je tiež dosť možné, že sa ani nevie v skutočnosti poriadne prisať. a tak v momente ako je dieťa priložené k prsníku a má sa prisať a aktívne sať, odmieta to a plačom si vyžaduje fľašu. Postupom času, keďže mamička dojčí málo alebo nedojčí vôbec, sa jej začne znižovať tvorba liečka ... a dostávajú sa do začarovaného kruhu, z ktorého je možná cesta von iba vysadením fľaše, naučením sa správnemu prisatiu, častým dojčením, veľa kontaktu koža na kožu a dokrmovaním alternatívnou metódou.

- mamička najprv dojčí dieťatko na prsníku a chce vyskúšať či malo dosť mlieka a tak po dojčení mu ponúkne fľašu s mliekom, ktorú možno rýchlo vypije a mamička z toho vyvodí, že od nej vypilo málo a bolo hladné.  Takéto skúšanie na jednej strane nič reálne nepotvrdzuje (napríklad preto, že malé dieťa nemôže regulovať pitie z fľaše, skrátka musí piť), na druhej strane prináša všetky riziká pitia z fľaše (vid odrážka vyššie). Postupom času sa začne znižovať tvorba liečka a dieťa začne preferovať pasívne pitie z fľaše. Takže ak máte pochybnosti o dostatku vypitého mliečka, kontaktujte laktačnú poradkyňu a tá vyhodnotí situáciu a poradí vhodné postupy na rozbehnutie alebo udržanie dojčenia.

- dieťatko sa zrazu po období fungujúceho dojčenia častejšie pýta k prsníku ako zvyčajne. Je potrebné zvážiť aké zmeny sa udiali posledné dni - častokrát je príčinou zavedenie niektorých nesprávnych postupov a následne znížená tvorba mliečka (podávanie dokrmov a čajíkov fľašou, cumlíky, klobúčiky, naťahovanie intervalov medzi dojčeniami, obmedzovanie dĺžky dojčenia, odstránenie nočného dojčenia ...). Riešením je odstrániť tieto postupy, dojčiť na požiadanie, byť veľa v kontakte koža na kožu a prípadne zvýšiť laktáciu bylinkami v tobolkách senovkou a benediktom.

- mamičke sa môže znížiť tvorba mliečka napr. aj z dôvodu choroby, užívania liekov (napr. antibiotík alebo antikoncepcie), stresu (aj banálne rodinné návštevy, rodinné oslavy či bežné sviatky môžu pôsobiť stresovo na mamičku najmä počas šestonedelia), únavy (ochorenie staršieho dieťaťa, manželova absencia počas pracovného týždňa, sťahovanie a pod.)... Znie to banálne, ale naozaj je potrebné, aby mamička dostatočne spala alebo odpočívala aj počas dňa spolu s dieťatkom, dostatočne pestro jedla a pila dostatok tekutín.

 

Ak sa dieťa nadojčí (orientačne aspoň 10-15 minút aktívneho pitia) a následne spokojne zaspí alebo bdie a je spokojné, je všetko v poriadku. Ak dieťatko viac naprázdno dudľuje ako aktívne pije, ak zaspáva na prsníku a len občas potiahne, ak zaspí na prsníku a po chvíli je zas hore a plače - volajte laktačnú poradkyňu.

Ako podporiť tvorbu mliečka. Bylinky na podporu tvorby mliečka.

späť

  Ako si mám vyliečiť boľavé bradavky, dvorce ?

Boľavé poškodené bradavky sú dôsledkom nesprávnej techniky sania. V prvom rade je potrebné upraviť techniku dojčenia !!! a potom je možný úspech v ich preliečovaní liečivami (teda nestačí ich iba liečiť mastičkami). Ako prvú voľbu možno bradavky a dvorce ošetrovať po každom dojčení 100% čajovníkovým olejom (Tea Tree Oil), ktorý ich lieči, ranu suší, uzatvára a tíši bolesť. Olej je netoxický a nie je potrebné ho zmývať pred dojčením. Ak je po ňom pokožka príliš suchá, je možné ju natierať podľa potreby olivovým alebo kokosovým olejom. Ako prevencia je skvelé aj samotné materské mliečko, ktoré si niekoľkokrát za deň rozotierame po bradavke a dvorci. Ak problémy pretrvávajú bezo zmeny pár dní, prípadne sa zhoršujú, volajte latktačnú poradkyňu - každý deň odkladania je zbytočnou stratou času a predstavuje len zhoršovanie bolesti.

Ďalšie príčiny a riešenia Boľavých bradaviek.

späť

  Zápal prsníka...

Ak nie sú prsníky dostatočne vyprázdňované môže dôjsť k zápalu prsníkov. Okrem nepríjemnej bolesti prsníkov, ktoré sú horúce a napäté, sa prejavuje aj zvýšenou teplotou a malátnosťou ako napr. pri chrípke. Pomedzi dojčenie prikladáme na celý prsník studené obklady napr. plienku namočenú v studenej vode (ak je vám to nepríjemné, skúste teplé - niekomu toto viac vyhovuje). Tesne pred dojčením si priložíme na chvíľku na celý prsník teplý obklad (napr. plienka namočená do teplej vody), aby sa mliečko lepšie "spúšťalo". Po dojčení odstriekame mliečko z oboch prsníkov, až kým nepríjemný pocit pominie. Dojčite často a odstriekavajte niekoľkokrát za deň, vždy keď sa bolestivý pocit objaví. Ležte a oddychujte koľko sa dá, tak akoby ste mali chrípku či inú virózu. Pri teplotách možno podať Paralen, ak po niekoľkých dňoch zápal neustúpi je potrebné navštíviť lekára a užívať vhodné antibiotiká. Naďalej často dojčiť, odstriekavať mliečko a prikladať studené obklady.

Ďalšie rady čo robiť pri Zablokovaných mliekovodoch a zápale prsníka. Ako vám môžu pomôcť Kapustové listy na naliate prsníky.

späť

  Máme koliku, bolesti bruška... čo s tým ?

Kolika bruška - "vďačná diagnóza", ktorej "nikto presne nerozumie" a tak sa pod ňu zametie akýkoľvek detský plač, "pučenie", či nepokoj. Skúsenosť hovorí, že chemické lieky typu Espumisan sú často u dojčených detí neúčinné a zbytočne zaťažujú jemný nezrelý detský organizmus, pretože neriešia príčinu  a tou je nefungujúce dojčenie (veď aj nám dospelým pri hlade škŕka v bruchu, máme kŕče a v strese nás nafukuje ). V poradenstve sa preto sústredíme na nápravu dojčenia (zvýšenie laktácie, správne prisatie, dojčenie na požiadanie atď.) a rozbehnutím dojčenia miznú aj problémy s kolikovými bolesťami bruška.

späť

  Máme reflux, neustále vygrckáva mlieko... je prejedené ? čo s tým  ?

Reflux čiže vygrckávanie mliečka kedykoľvek po dojčení alebo pomedzi dojčenie, je bežné u mnohých detičiek. Dôvodom je neuzatvárajúci sa zvierač žalúdka, ktorý keď začne žalúdok spracovávať mliečko umožní vrátiť sa mliečku späť do pažeráka a úst (prípadne nosa ). Jednou z príčin rozšírenosti refluxu v dnešnej dobe je pravdepodobne preťaženie zvierača v prvých dňoch po pôrode prijímaním jednorazovo veľkých dávok mliečka, čo sa deje v snahe dodržať neprirodzene vysoké normy dávok zaužívané v pôrodnici (pre malé dieťa je prirodzené prijímať malé dávky a často). Každopádne liečivé účinky materského mliečka sú úžasné (ale nie umelého, hoc podľa agresívnych reklám je už "takmer ako materské"....och) a tak tým, že vystiela pažerák, nosohltan, ústnu dutinu, prípadne aj sliznicu nosa, dokáže na tých miestach udržiavať zdravú mirkoflóru a liečiť ranky či zápaly. (Krásnym príkladom sú dojčené deti s rázštepom, ktorým sa rany po operácii krásne hoja oproti deťom s rázštepom kŕmených umelým mliekom).

Ešte jedna poznámka - reflux neznamená, že je dieťa prejedené. Mliečko sa vracia späť nezávisle na množstve mliečka v brušku. Vo väčšine prípadov nie je potrebné urobiť vôbec nič, reflux odoznie vekom sám (kedy? to je veľmi individuálne, zväčša do 3.mesiaca).  Ak máte akékoľvek pochybnosti, kontaktujte najprv laktačnú poradkyňu Mamily, ktorá vyhodnotí situáciu a netrápte zbytočne dieťa gastro vyšetreniami. Ak sa objaví vo vygrcnutom mliečku krv, skontrolujte si najprv bradavky, či na nich nemáte rany (krv môže pochádzať práve z nich). V opačnom prípade kontaktujte ihneď pediatra.

S dieťatkom manipulujte opatrne, vyhýbajte sa stláčaniu bruška napr. v klbôčkových polohách, pri prebaľovaní, dvíhaní, nosení a pod.. Ideálne je nosenie v šatke vo vertikálnej polohe. Dieťatko nechávajte spávať natočené mierne na bok (podložte mu za chrbátik napríklad stočenú deku) alebo môžete pod madrac (teda nie pod dieťa) vložiť veľký vankúš a tak ho dvihnúť až do 45°. Spávajte spolu s dieťaťkom a budete ho mať stále pod kontrolou a rýchlejšie reagovať na jeho potreby. Dojčite často (tým pádom bude prijímať menšie dávky a žalúdok bude menej zaťažený) a dojčenie nijako neobmedzujte (dlhé intervaly situáciu zhoršujú). Dojčite na požiadanie, deti sa často pýtajú s plačom po vygrcnutí späť na prsník - umožnite im to aj keď to niekedy vyzerá, že ste v jednom kolotoči vygrckávania a pitia. A  opakujte si - vyrastie z toho.

späť

  Kedy prebaľovať pred alebo po dojčení ?

Častou radou, ktorú mamky dostanú (už v pôrodnici) je prebaľovanie pred dojčením. Ako to potom vyzerá ? Dieťatko dáva prvé signály, že by sa chcelo dojčiť. Mamka ho vyzlieka, prebaľuje, oblieka... a dieťatko srdcervúce plače. Kým sa dostane na prsník vyčerpe už mnoho svojich síl, takže buď už vôbec nie je ochotné snažiť sa o nejaké prisatie a plače stále ďalej, alebo sa prisaje a unavené po pár dúškoch zaspí.... Otázka stojí - načo to bolo dobré ? Zatiaľ mi na to nikto nevedel odpovedať. Nehovoriac o tom, že materské mliečko má laxatívne účinky, takže mnoho detí sa počas dojčenia pokaká a mamky môžu prebaľovať zas.

No ale po dojčení dieťa konečne spokojne zaspí a nechceme ho budiť ... takže kedy ? Univerzálna odpoveď neexistuje. V prvom rade sa pokúste si prebaľovanie maximálne uľahčiť napríklad tým, že dieťatko necháte prikryté iba v dlhšej košieľke a v ponožtičkách alebo si kúpte spací vak (akoby dlhá košieľka so zapínaním dolu). Skúste si nájsť čas pomedzi dojčenie, keď je dieťatko spokojné a buď spí alebo bdie. Asi to nebude každý deň rovnaké, experimentujte. Každopádne dnešné jednorazovky sajú dobre, takže polhodina hore dolu sa dá zvládnuť.

späť

  A čo môžem jesť... ? A koľko mám vypiť tekutín ?   

Ak odpoviem všetko, tak nastane najprv neveriacky údiv a potom úľava.   Je potrebné jesť pestro a zdravo (a hlavne jesť, na čo mamky často v tom kolotoči starostlivosti o bábätko počas dňa zabúdajú ). Odporúčam jesť hlavne potraviny pre nás prirodzené a v našom okolí rastúce (ale to je rada pre dojčiacich aj nedojčiacich).  Z toho dôvodu nepovažujem napríklad citrusy za ideálnu stravu a radšej si dajte jabĺčko. Ak vám v minulosti spôsobovali niektoré potraviny problémy (niekoho nafukujú hrušky, iného paprika či karfiol), tak ich zaradzujte opatrne, alebo nechajte na neskôr. Bublinkaté nápoje nepite hneď po naliatí či z plechovky, ale nechajte chvíľku vyšumieť - ale nenaháňajte zas každú bublinku. Ak máte chuť na kávu či pohár vína/ piva, dajte si (za predpokladu, že si neurobíte "smrťáka" a "nestiahnete" sama celú fľašu ). Skrátka nie ste odsúdené na asketický život ak chcete dojčiť, ale jedzte a pite s chuťou a dôverujte svojej intuícii. Ak dieťatko často plače, bude príčina v nefungujúcom dojčení a nie vo vašej strave a preto kontaktujte poradkyňu.

Piť by mala mamička podľa pocitu smädu, minimálne 1,5l (čo je normálna dávka pre dospelého človeka). Zväčša vypijú mamičky viac, kedže pociťujú smäd často priamo pri dojčení (takže v praxi to vyzerá tak, že v jednej ruke držia prisaté dieťa a v druhej fľašu s vodou a pijú počas dojčenia ). Rozhodne neplatí, že je potrebné, aby dojčiaca mamička pila 2-3-4l tekutín denne, aby mala dostatok mlieka. Aj keď sú tekutiny pre nás všetkých dôležité v rámci pitného režimu, zvýšením množstva tekutín sa nezvýši množstvo materského mlieka.

späť

  To som len ja taká neschopná alebo máte aj viac podobných prípadov ? 

Neverili by ste koľkokrát som za tie roky dostala túto otázku. Mnoho mamičiek si pripáda absolútne neschopne a majú podivný pocit, že všetky okolo to zvládajú úplne v pohode, to len ony sú také nemožné...  Ruku na srdce - ak by to tak bolo a ony boli jediné, tak túto prácu by som nemusela robiť  

Bohužiaľ tento pocit nekompetentnosti podsúvajú mamičkám už v pôrodnici a neskôr doma napríklad staršia generácia vlastných mám a svokier, ktoré "vždy všetko zvládli bez problémov".  Pritom práve neprirodzené pôrody, minimálna podpora dojčenia v pôrodniciach a nesprávne rady staršej generácie či pediatrov sú príčinou väčšiny problémov, ktoré potom následne spolu riešime.

 

Týmto sa prihováram všetkým Vám maminkám, ktoré sa pasujete s nejednou neľahkou situáciou súvisiacou s dojčením alebo starostlivosťou o dieťatko - nie ste neschopné, práve naopak ste úžasné, skvelé a obdivuhodné, že napriek častokrát bolestiam, nevyspatiu a stresu to nevzdávate a robíte maximum pre svoje dieťatko. A práve pre neho ste tou najúžasnejšou bytosťou na svete a raz vám vašu starostlivosť 100-násobne oplatí.

späť

Pri príprave na dojčenie ako aj pri dojčení vám pomôže úspešná kniha o dojčení s názvom "Praktický návod na dojčenie", ktoré pripravilo OZ Mamila.

Tea Tree Oil je silné prírodné antibiotikum, môže sa použiť lokálne neriedené k dezinfekcii drobných poranení napr. na bradavkách, pôsobí proti kandidóze.

Novorodenecké cievka sa používa na alternatívne dokrmovanie dieťatka na prsníku alebo po prste. Striekačka je praktickým doplnkom na čistenie cievky.