Dojčenie - óda na oteckov

    " Vzdávam hold všetkým úžasným mužom - manželom a oteckom - ktorých som mala možnosť stretnúť pri mojich osobných poradenstvách. Boli úžasnou oporou pre mamičky - morálnou i praktickou. Mnohí strávili s nami celé poradenstvo, položili mi viac otázok ako samotná mamička, pozorne sledovali čo robíme a potom sami pomáhali správne priložiť dieťatko, či pomáhali s cievkou pri dokrme. Keď odchádzam z takéhoto poradenstva viem, že táto rodinka má veľkú šancu na úspech v dojčení a že nechávam maminku v dobrých rukách. "

 

       Možno si pomyslíte "no čo už len môže urobiť otecko v oblasti dojčenia"... Môže a dokonca je jeho úloha veľmi dôležitá a častokrát jeho postoj rozhodne o tom, ako to s dojčením nakoniec dopadne.

   Jeho úlohou je totiž podporiť mamičku v rozhodnutí dojčiť, pomáhať jej so všetkým potrebným okolo dojčenia, postarať sa o domácnosť, či o staršie dieťatko. Vytvárať pokojné prostredie a pomáhať v starostlivosti o dieťatko (prebaliť, pomôcť s kúpaním, ponosiť, pohojdať, uspať, mať ho v šatke či v kontakte koža na kožu - t.j. na svojej holej hrudi...). Častokrát aj navariť a postarať sa o dieťatko, pokiaľ sa mamka naje, osprchuje sa či aspoň na chvíľku si pospí. V prípade, že dojčenie nefunguje ideálne, môže pomáhať pri alternatívnom dokrmovaní a ak je potrebné  zoženie bylinky, cievku, liečivá...

 

  Ale hlavne by mal dôverovať mamke a jej inštiktom a držať nad nimi (mamkou a dieťatkom) ochrannú ruku.

 

   Krásne to povedal jeden otecko: "Musím chodiť na veľkú časť dňa do práce, aby som nás uživil a vtedy manželke pomôcť neviem. Ale akonáhle prídem domov, urobím čokoľvek, aby boli títo moji dvaja spokojní. Hovorte, čo mám robiť..."

 

   Istý otecko nevedel, čo by mal robiť s dcérkou v čase jej bdenia, tak si ju položil na hruď a čítaval jej nahlas Ovídia. Pýtal sa ma, či je to v poriadku... vravím "...a je spokojná ?" Odpovedal "ani nemukne a tichúčko počúva..." Toto dieťatko je dnes už veľká slečna, je ukecaná a má neskutočnú slovnú zásobu.

 

  Na jednom poradenstve sa nám stalo, že dieťatko veľmi plakalo a mamku jeho plač drásal až jej tiekli slzy. Pokúšala sa ho hojdať na rukách, ale dieťatko cítilo z nej strach a stres. A čím viac plakalo dieťatko, tým viac plakala mamka... a zacyklili sa. Zúfalý otecko sa na nich bezmocne díval a nevedel, čo má vlastne urobiť ... Vyzvala som ho, aby si vzal dieťatko do náručia. Do pol minúty dieťatko stíchlo a vyvaľovalo na neho zvedavo veľké očká. A tak sa mamka začala smiať, poutierala si slzičky, upokojila sa... Dieťatko sme po chvíli položili mamke na hruď a ono spokojne zaspalo. Nebolo na svete šťastnejších ľudí. Ako veľmi nám vtedy pomohol otecko .... !

   

Manželia, oteckovia potrebujeme vás

                                                     podpis: Vaše manželky/ partnerky a detičky

Pri príprave na dojčenie ako aj pri dojčení vám pomôže úspešná kniha o dojčení s názvom "Praktický návod na dojčenie", ktoré pripravilo OZ Mamila.

Novorodenecké cievka sa používa na alternatívne dokrmovanie dieťatka na prsníku alebo po prste. Striekačka je praktickým doplnkom na čistenie cievky.

Do vrecúška možno vložiť dojčenskú fľašu s dokrmom a  cievkou. Vrecúško sa následne zaviaže na krku tak, aby jeho spodná časť dosahovala približne úroveň prsníkov.