Dojčenie - laktačné poradenstvo

    " Laktačné poradenstvo je pomoc dojčiacim mamičkám. V OZ Mamila ju ponúkajú vyškolené poradkyne a to v rôznej forme - telefonicky, e-mailom a formou osobných návštev. Samé sú alebo boli kedysi dojčiacimi mamičkami a mnohé trápenia si prežili na sebe, takže empatia a vlastné skúsenosti im určite nechýbajú."

      

    Prečo je potrebné poradenstvo v dojčení ? Generácia 60-70 rokov, čiže našich mám, svokier, tetičiek, susediek a pod. bola poznačená presunom pôrodov do nemocníc a glorifikovaním umelej výživy. Bolo to obdobie, kedy sa dojčenie považovalo takmer za prežitok a postupy, ktoré sa zavádzali v pôrodniciach boli úplne "protidojčenské". Väčšina mamičiek v tej dobe dojčila mesiac -dva a potom prešli na umelú výživu. Prispela k tomu aj krátka polročná materská dovolenka a zavedenie jaslí. Tieto nesprávne postupy a benevolencia k umelej výžive sa uhniezdili v mysliach spoločnosti tak, že ešte aj dnes sa mamička, ktorá dojčí viac ako rok, stretáva s veľkým prekvapením okolia - ešte ? a načo ? ...... A tak dnešné mamičky, ktoré začínajú dojčiť, prípadne zažijú nejaký problém s dojčením dostávajú množstvo nesprávnych rád od svojho okolia, bohužiaľ niekedy aj od zdravotníkov, ktorým vyhovuje stará zabehaná rutina s deťmi na umelej výžive.  

 

  Kto sú laktačné poradkyne OZ Mamila ? Sú to vyškolené ženy, ktoré museli absolvovať poradenský kruz a zvládnuť náročné písomné aj ústne skúšky ukončené certifikátom. Každý rok sú povinné si certifikát obnovovať pokročilým kurzom. Počas celého roka si neustále dopĺňajú vedomosti z oblasti dojčenia, prípadne navzájom konzultujú postupy v zložitejších prípadoch. Sú medzi nimi laičky rôznych povolaní či práve na materskej dovolenke, ale aj lekárky z rôznych odborov. Lekárky sú aj vo vedení združenia a odborným garantom je Dr.Jack Newman. Poradkyne postupujú podľa rovnakých protokolov riešení, ktoré sú založené na odborných štúdiách a každodennej poradenskej skúsenosti. 

V praxi sa ale môžete stretnúť aj s inými poradkyňami, ktorých rady nemusia byť vždy správne. Ďalej sú tu laktačné poradkyne v pôrodniciach - zväčša zdravotné sestry, ktorým bola táto funkcia pridelená. Častokrát sa dostanú k mamičke len na krátku chvíľku, niekedy až v deň odchodu. Bohužiaľ stretávame sa aj s častými nesprávnymi radami týchto poradkýň (klobúčiky, len prikladajte to sa rozbehne samo, nenechávajte ho dlhšie na prsníku viac ako 10 minút, máte ploché bradavky a pod.) alebo neschopnosťou povedať mamičke či je dieťa správne prisaté a či práve aktívne pije mliečko.

 

    Čo Vám MÔŽE dať poradkyňa ? Rady, vedomosti, skúsenosti, empatiu... Môže si Vás vypočuť a určite bude chápať, čo prežívate (neverili by ste koľko-krát sa potrebujú mamičky "vyrozprávať" niekomu, kto ich pochopí ...). Môže Vám poradiť na základe získaných vedomostí, vlastných skúseností a skúseností získaných mnohými poradenstvami (a opäť veľké množstvo telefonátov, v ktorých potrebuje mamička "len počuť", že to čo si myslí a cíti je to správne..).

    Čo Vám však NEMÔŽE dať poradkyňa ? Nemôže za Vás "vybojovať boj s problémom". Nemôže za Vás urobiť všetky potrebné kroky, nemôže za Vás vstávať v noci, nemôže zahodiť fľašu či cumeľ, nemôže za Vás zvládnuť vnútorný boj so sebou, s únavou a vyčerpaním a boj s nátlakom okolia...

 

    Ak teda potrebujete nejakú radu, alebo sa len chcete o niečom uistiť - neváhajte a nečakajte kým z drobnosti vznikne veľký problém. Dojčenie nemá bolieť ani mesiac, ani týždeň, ani deň po pôrode... ak bolí, niečo nie je v poriadku. Dieťatko nemá preplakať celé hodiny vo dne či v noci. Ak plače, pravdepodobne niečo nie je s dojčením v poriadku. A samé sa to nikdy časom nespraví....

 

... volajte a píšte - som tu pre Vás.  Kontaktné údaje viď nižšie alebo s inštrukciami v časti Kontakt.

Pri príprave na dojčenie ako aj pri dojčení vám pomôže úspešná kniha o dojčení s názvom "Praktický návod na dojčenie", ktoré pripravilo OZ Mamila.

Čaje na podporu dojčenia podporujú tvorbu materského mlieka a priaznivo pôsobia na zažívanie dojčaťa. Zmes liečivých rastlín dodáva potrebné vitamíny a minerály.

Masážne oleje na podporu laktácie doplňujú účinky čajov pre dojčiace maminky. Hlavným zámerom olejov je navodenie dobrého psychického stavu a pocitu uvoľnenia.