Dojčenie - v pôrodnici

    " Čo budete pravdepodobne potrebovať v pôrodnici ?

Bavlnenú dojčenskú podprsenku, 100% čajovníkový olej na bradavky (tzv. Tea Tree Oil), bavlnenú plienku na studené či teplé obklady. Odporúčam  aj novorodeneckú cievku CN01 na dokrmovanie a v prípade plánovaného cisárskeho rezu aj bylinky v tobolkách senovku a benedikt."

 

   

    Správny začiatok je dôležitý a preto odporúčam pripraviť sa na prvé dni dojčenia už počas tehotenstva (pozri Kurzy). Bohužiaľ naše pôrodnice nie sú naklonené podpore dojčenia a preto je potrebné vedieť, čo urobiť ak sa dieťa neprisáva, ak je spavé (prípadne má novorodeneckú žltačku), ak máte málo mliečka, ak máte k dieťatku len obmedzený prístup (nie ste na rooming izbe, berú vám dieťa v noci na novorodenecké oddelenie, dieťa je v inkubátore), ak je potrebné dieťatko dokrmiť a pod. Prečítajte si informácie O správnom začiatku na stránkach OZ Mamila a riešenia niektorých situácií v pôrodnici v časti nižšie.  

   

Pri príprave na dojčenie ako aj pri dojčení vám pomôže úspešná kniha o dojčení s názvom "Praktický návod na dojčenie", ktoré pripravilo OZ Mamila.

Tea Tree Oil je silné prírodné antibiotikum, môže sa použiť lokálne neriedené k dezinfekcii drobných poranení napr. na bradavkách, pôsobí proti kandidóze.

Novorodenecké cievka sa používa na alternatívne dokrmovanie dieťatka na prsníku alebo po prste. Striekačka je praktickým doplnkom na čistenie cievky.

 

Naliate prsníky: Po pôrode vplyvom prudkých hormonálnych zmien v organizme (a bohužiaľ aj vplyvom neprirodzených priebehov pôrodov) môže dôjsť k prudkému naliatiu prsníkov. Prsníky sú bolestivo naliate, plné, tvrdé, horúce.

  Pomedzi dojčenie prikladáme studené obklady na celý prsník, napr. plienku namočenú v studenej vode. Tesne pred dojčením si priložíme na chvíľku teplý obklad (plienka namočená do teplej vody), aby sa mliečko lepšie "spúšťalo". Ak pretrváva pocit napätia aj po nadojčení, odstriekame mliečko z oboch prsníkov až kým nepríjemný pocit pominie (odstriekavajte aj keby to malo byť len pár kvapiek). Studené obklady utlmia začínajúci zápal a častým dojčením (a odstriekavaním) dostaneme mliečko z prsníkov von, aby sme zabránili reálnemu zápalu prsníkov (najmä ak dieťatko nie je na roomingovej izbe alebo pije málo, lebo je spavé). Zápal prsníkov sa objaví ak nie sú prsníky dostatočne vyprázdňované a okrem bolesti ho sprevádza aj zvýšená teplota a malátnosť ako napr. pri chrípke. Pomôcť môžu aj Kapustné listy - vid. OZ Mamila.

 

Opuch bradaviek: Opuchnuté bradavky môžu sťažiť vytekanie mliečka z prsníkov hoci sú naliate. Nedajte sa tým pomýliť a neobávajte sa, že nemáte mliečko.

Studené obklady na dvorec a bradavky a odstriekanie malého množstva mliečka tesne pred dojčením zmierni opuch a dieťatko sa ľahšie prisaje. (Častokrát si dočasný opuch bradaviek mamičky aj zdravotníci mýlia s plochými bradavkami - klobúčiky však situáciu neriešia, len ešte viac komplikujú rozbehnutie dojčenia.) OZ Mamila: "V prípade potreby vám úľavu taktiež môže priniesť kvetinková masáž, ktorá tiež v tejto situácii môže pomôcť bábätku, aby sa prisalo. Tromi prstami každej ruky zatlačte na dvorec (hnedú časť prsníka) tak, aby sme mali bradavku umiestnenú v strede a všade okolo ste mali prsty. Dvorec držte stlačený približne minútu, potom stlačenie uvoľnite a skúste bábätko prisať."

 

Poškodené bradavky: Ak sa objavia praskliny, odreniny na bradavkách znamená to, že dieťatko sa nesprávne prisáva a je potrebné upraviť prisatie a polohu dojčenia. Niekedy stačia naozaj jedno-dve nesprávne priloženia a a bradavky sú poškodené, sú na nich rany či praskliny...

V prvom rade je potrebné upraviť techniku dojčenia. Bradavky možno ošetrovať čajovníkovým olejom, ktorý lieči akýkoľvek zápal a tíši bolesť. Olej je netoxický a nie je potrebné ho zmývať pred dojčením. Ako prevencia je skvelé aj samotné materské mliečko, ktoré si niekoľkokrát za deň rozotierame po bradavke a dvorci. Po návrate domov odporúčame ihneď kontaktovať laktačnú poradkyňu - sami od seba sa bradavky nevyliečia, je potrebné upraviť techniku sania. Bohužiaľ sa nemôžete spoľahnúť ani na konštatovanie zdravotníkov/  laktačných poradkýň z pôrodníc, že prisatie je správne, pretože väčšina z nich to nevie správne vyhodnotiť.

 

Odstriekavanie: Uprednostňujeme odstriekavanie rukou pred odsávačkou, ktorá je necitlivá voči bradavkám a zvlášť prvé dni ju mamičky zle znášajú a môže poškodiť bradavky už aj tak namáhané nie ideálnym prisatím.

Odstriekavanie nie je nutné ak sú mamička a dieťatko spolu na roomingovej izbe - teda nepretržite spolu aj v noci a mamička môže dojčiť dieťatko na požiadanie. Znamená to reagovať na prvé signály dieťatka, že sa chce dojčiť (otáča hlavičku zo strany na stranu, tvoria sa mu slinky na perách, hľadá k čomu by sa prisalo...) nezávisle na hodinkách, pevných časových intervaloch a bez obmedzovania dĺžky samotného dojčenia. Odporúčam pri každom dojčení vystriedať oba prsníky niekoľkokrát.

Odstriekavame niekoľko-krát za deň a aspoň raz v noci hoci len pár kvapiek, ak sa objaví prudké bolestivé naliatie prsníkov a to do odoznenia pocitu bolesti - ak mamička nemá možnosť priložiť si dieťatko (dieťatko by malo aktívne sať a nielen "byť priložené k prsníku a dudkať si"). Odstriekavame niekoľkokrát za deň aj v prípade ak sa laktácia rozbieha pomaly (separácia mamičky a dieťatka - predčasne narodené detičky, po cisárskom reze a pod.), čím podporíme tvorbu mliečka. V tomto prípade nie je dôležité ani tak množstvo odstriekaného mliečka ako to, že odstriekavaním dávame impulzy telu, že má tvoriť viac mliečka. Dôležité je nočné odstriekavanie (aspon 1-2x).

 

Klobúčiky: Klobúčiky sú neprimerane často ponúkané v pôrodniciach mamičkám hoci v skutočnosti neriešia ich problémy, ale naopak vyrábajú ďalšie. Ako sa zbaviť klobúčikov ?

V prípade opuchnutých ("plochých") bradaviek je potrebné tesne pred dojčením trošku odstriekať z prsníkov mliečko a bradavky podráždiť studeným obkladom či ľadom, aby vystúpili a dieťatko sa ľahšie prisalo. Dôležité je správne prisatie v priečnej polohe. Ak ide o poškodené bradavky upravíme techniku sania a bradavky ošetrujeme čajovníkom. Klobúčiky učia nesprávnej technike podobne ako fľaša. Učia dieťatko, že bradavka je tvrdý cumeľ a ten dieťatko potom márne hľadá a nevie sa prisať na prsník. Klobúčiky môžu samé spôsobiť rôzne rany na bradavkách a dvorcoch. Môžu prenášať kandidu, ktorú nemožno ani vyvariť. Dá sa povedať, že dojčenie s klobúčikmi je kŕmenie dieťatka fľašou na prsníku a dojčiť sa dieťatko v skutočnosti ešte nenaučilo.

 

  Áno: Prvému priloženiu na sále a kontaktu koža na kožu, plnému roomingu (teda aj v noci od prvého dňa) a dojčeniu na požiadanie hoci aj každú hodinu.

  Nie: Dokrmovaniu fľašou a nie klobúčikom a cumľom.