Dojčenie - príkrmy

    " Príkrmy začíname podávať po ukončenom 6.mesiaci veku dieťatka. Ako už naznačuje sám názov PRÍ-krmy - tuhou stravou prikrmujeme ku dojčeniu, ktoré naďalej  funguje v nezmenenom režime (číže inak - príkrmy nenahrádzajú niektoré z dojčení počas dňa, ale ho dopĺňajú)."

 

       Príkrmy podávame pomedzi dojčenie ako doplnok dojčenia. Začať môžete rozmixovanou uvarenou zeleninkou (nesoliť, nekoreniť, variť napríklad mrkvičku či zemiačik v malom množstve vody až kým sa voda nevyparí, alebo na pare - vtedy si zachová výbornú chuť i vitamíny a ďalšie cenné látky) alebo rozmixovaným ovocím (jabĺčko alebo banán). Ponúkame spočiatku jeden druh (teda nemixujeme naraz viacero zelenín či ovocia), do ruky môžete dať kúsok mäkkého banánu či avokáda. Ponúkať môžete aj v súčastnosti obľúbené smoothie (teda rozmixované ovocie či zelenina s bylinkami miešané s vodou). Nevarte zbytočne veľké množstvá - prvé jedenia väčšinou ani nekončia prehltnutím a ak aj áno, tak je to len 1-3 lyžičky.

 

Na trhu sú aj hotové kupované výživy pre deti (ovocné, zeleninové či kombinované s mäsom). A aj keď výrobcovia prehlasujú o aké bio ovocie, zeleninu či mäso ide (a ako pomaly ohrozujete deti ak im podávate bežnú zeleninu či ovocie ), nedá sa skrátka poprieť že obsahujú konzervanty a v obsahu nájdete napríklad aj soľ a cukor (čo sú úplne nevhodné pochutiny pre deti do 3.roku života). Sú šikovnou pomôckou ak idete niekam na návštevu či cestujete, ale na bežnú každodennú konzumáciu ich neodporúčam. Navyše domáce výživy si viete vyrobiť aj vy sami.

 

Kaše, kaše, kašičky... tak bez toho si už snáď ani nevieme predstaviť kŕmenie detí, o to sa dobre postarali výrobcovia umelého mlieka (ktoré je ich súčasťou). Pravdou však je, že ich vôbec nepotrebujete a že obsahujú umelé mlieko (načo podávať najväčší alergén, keď dojčíte?), cukor, bielu múku (absolútne nevhodnú pre deti i dospelých), umelé príchute, konzervanty... Navyše sú instantné - tento spôsob spracovania potravín vo všeobecnosti vôbec nepatrí medzi tie zdravé. No ale keď kaše... ak sa nedokážete zbaviť tejto predstaviť, tak mu navarte ovsenú kašu z vločiek alebo ryžovú z ryže a pridajte do nej banánik či jabĺčko. Použiť môžete svoje odstriekané mliečko a to potom bude skutočná lahôdka.

 

Často mamky riešia, či a od kedy podávať mlieko (a aké) a mliečne potraviny. V prvom rade, ak dojčíte nepotrebujete podávať žiadnu umelú náhradu svojho materského mliečka. Nepotrebujete žiadne pokračovacie ani iné mlieka. Jediné mliečko, ktoré dieťa potrebuje, je to vaše.   Dokonca podľa posledných vyjadrení Svetovej zdravotníckej oranizácie, po prvom polroku nie je potrebné podávať akékoľvek pokračovacie mlieka a to ani deťom na umelej výžive a pestrá strava bohate pokryje všetky výživové potreby dieťatka (toto sa rozhodne výrobcom UM nepáči a z ich reklám sa to nedozviete ). Ďalšie mliečne potraviny ako jogurt, tvaroh, kyslá smotana, syry.... môžete podávať ak sú bežnou súčasťou vášho rodinného jedálnička (ale nemusíte povinne, naozaj sa bez nich zaobídete ). Jogurty odporúčam biele neochutené - radšej si sami pridajte banán, iné ovocie, med a podobne. Zo syrov ponúkajte tvrdé syry (tavené syry nie sú zdravé, sú zmesou roztavených zvyškov syrov a obsahujú veľa nepotrebných tukov). Plesnivé syry nie sú vhodné.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

Nechávajte dieťatko spoznávať jedlo - dieťatko vezme do úsť nové jedlo, omieľa ho a zas vypľuje. Nenútťe ho prehltnúť, častokrát potrebuje niekoľkokrát ochutnať a spoznať jedlo až kým ho aj naozaj prehĺtne. Dieťatko potrebuje spoznávať nové jedlá nielen jazykom/chuťou ale aj ďalšími zmyslami napríklad hmatom. Nehnevajte sa na dieťatko, že sa s jedlom hrá, rúčkami rozomieľa jedlo, strká ruky do misky.... potrebuje to na zoznámenie sa s ním.

Posaďte si dieťa na kolená, keď jete a ak javí záujem o to, čo jete, ponúknite ho z vlastného taniera. Dajte mu do rúčky napríklad kúsok zemiačika. Nejde o to, či to zje alebo koľko toho zje, ale o zoznamovanie sa s jedlom a o opakovanie po vás. A takto je to zábava a príjemné a žiadna "nezáživná povinná jazda".

Stolujte spoločne - t.j. posaďte dieťatko do detskej stoličky a prisuňte k stolu vtedy, keď idete aj vy jesť ako rodina. Deti radi opakujú po dospelých (a ešte radšej po iných deťoch) to, čo robia oni a tak spoločné jedenie býva pre ne zaujímavé. Je to niečo úplne iné ako keď má jesť samo posadené v stoličke, keď všetci okolo robia niečo úúúúplne iné .

Nikam sa neponáhľajte, tento proces nemôžete urýchliť a každé dieťa má svoje tempo. U dojčených detí sú prvé mesiace jedenia viac o ochutnávaní ako o prijímaní nejakého reálneho množstva jedla. Dojčenie stále pokrýva všetky ich potreby, takže sa nemusíte báť, že im niečo bude chýbať (aj keď sa možno pani pediatrička bude vypytovať "a už jedlo toto ..?.. už jedlo toto..?.." - oni majú skúsenosti s deťmi na umelej výžive a tie to naozaj potrebujú). Deti sa správajú v prijímaní tuhej stravy veľmi individuálne a sú deti, ktoré veľmi dlho odmietajú takúto stravu. Neponáhľajte sa a rešpektujte ich, nútením u týchto detí akurát vypestujete odpor k jedeniu ako takému.

-----------------------------------------------------------------------------------------

 

A ešte ku tekutinám - do ukončeného 6.mesiaca pri plnom dojčení nepodávame žiadne tekutiny (materské mliečko pokrýva všetky potreby, deti na umelom mlieku doplňujúce tekutiny potrebujú). Ak začnete podávať tuhú stravu, môžete ponúknuť aj vodičku. Skúsenosť s dojčenými deťmi je taká, že veľmi dlho (do roka aj roka a pol) odmietajú akékoľvek iné tekutiny ak sú dojčené na požiadanie. Je to v poriadku, nenúťte ich piť čokoľvek. Tekutiny neponúkajte fľašou, ale pohárikom s uškami (nie náustkové/ sosákové). Dieťa v tomto veku je už dostatočne zručné, aby sa naučilo piť z pohárika. Ponúkanie čohokoľvek fľašou v akomkoľvek veku dieťaťa vždy nabúrava dojčenie. Ponúkame čistú vodu (nemusíte dojčenskú) alebo bylinkové nesladené čaje. Čierny čaj nie je veľmi vhodný, lebo dráždi žalúdočnú sliznicu i obličky (navyše neochutený nie je chutný, takže vás to núti tam pridať cukor a pod.). Kupované džúsy obsahujú zas množstvo nevhodného cukru a rôzne konzervanty. 100% domácky odšťavené šťavy je potrebné miešať minimálne 1:1 s vodou a až tak podávať (a to až do 12. roku života).

 

A ešte malá poznámka ku sladkostiam - naozaj ich nemusíte podávať a snažte sa o tom presvedčiť všetky babky, tetky, susedky, kamošky....   Čím neskôr začnete, tým lepšie pre dieťatko. Ak ich dieťatko nepozná, tak ich po obchodoch nedranká. Nedá sa dať raz kúsok a potom očakávať, že dieťa s kúskom bude aj na budúce spokojné - potom je to už len boj o to KOĽKO. Ak sa rozhodnete niečo podať, tak skúste napríklad celozrnné tyčinky (ale nie tie v jogurtovej či čokoládovej poleve), alebo celozrnné piškóty či kukuričné chrumky neochutené.

 

Ďalšie zaujímavé informácie nájdete na stránkach Mamily - 1000 dní - Príkrmy.

Nepenivý zubný krém s prírodných čiastiacich substancií je prirodzenou ochranou pred zubným kazom detí. S nechtíkom s protizápalovým účinkom. Možno prehltnúť.

Kvalitná kefka na zúbky pre deti je celá vyrobená z bambusu. Kefka šetrne vyčistí zúbky a vytvára v ústach zdravú mikroflóru. Extra jemné štetinky, recyklovateľná.

Pre ľahké zaspávanie vašich detí a pokojný spánok. Pomáhá udržovat pozitívnu náladu cez deň, večer je ideálnym nápojom na dobrú noc. Znižuje napätie pred spaním a napomáha zaspávaniu.