Dojčenie - v šatke a v posteli

    " Nosenie detí v šatke sa v dnešnej dobe stalo "módne" - musím zvolať hurá konečne A hoci je to tá najprirodzenejšia vec na svete - mnohé ženy východných národov to robia dodnes a zo dve tri generácie dozadu to bolo samozrejmé aj u našich babičiek - stále sa mamičky s obavou pýtajú "naozaj je to dobré pre moje bábätko ... ?". Naproti tomu takmer nikto nepochybuje o "kvalitnom sedení" v autosedačkách, korýtkach pripínajúcich sa na super športové kočíky, lehátkach či polohovateľných stoličkách...."

 

       Šatka poskytuje dieťatku pocit bezpečia a istoty, môže sa pritúliť a z nežného hniezdočka zvedavo vykúkať na svet okolo. Stočené do klbôčka, v prítmí, v teplúčku, počúvajúc hudbu maminho hlasu a kolíšúc sa pri jej pohyboch ako kedysi v brušku... to je presne to po čom túžia všetky deti. Nosenie v šatke im umožňuje spoznávať svet z bezpečného náručia a neustále kolísanie ich zasa trénuje v koordinácii pohybov a udržiavaní rovnováhy. Tieto detičky sú živé, šťastné a spokojné, sú aktívnejšie a vydržia dlhšie byť bdelé. Puto medzi matkou a dieťatkom je veľmi silné... Nosenie v šatke je pre mamičku praktické, strácajú sa bariéry pri nastupovaní do autobusu, nakupovaní, či behaní po úradoch. Navyše dojčenie dieťatka v šatke je nenápadné a vyhovujúce aj tým mamičkám, ktoré majú inak pri "dojčení vonku" zábrany.

 

    Zaujímavé web stránky s ďalšími informáciami o nosení detí v šatkách: www.noseniedeti.sk, www.nosime.sk, www.ekoporadna.sk  

 

    Ešte stále pochybujete ? Zababušte sa do deky a ľahnite si do hojdacej sieti na slniečko. Nechajte sa pohojdávať vetrom, pospiste si alebo len tak pozerajte do oblakov a premýšľajte o príjemných veciach... je to fajn, však ?

 

    Šatka a dojčenie - možno vás napadne "ako to spolu súvisí ?"... Nosenie dieťatka v šatke (a to aj v domácom prostredí) podporuje dojčenie - dieťatko je pokojnejšie počas bdenia (veď cíti blízko svoju mamu), dokáže sa lepšie a dlhšie vyspať (mamina ho svojimi pohybmi kolíše), následne je trpezlivejšie pri saní z prníka (čo je dôležité najmä pri rozbehu dojčenia či štrajkoch), má na dosah prsník a môže sa kedykoľvek dojčiť podľa potreby. Mamine sa následne tvorí viac mliečka (kontaktom s dieťatkom a častejším dojčením), získava pocit, že sa dokáže o svoje dieťa plnohodnotne postarať (pocit, ktorý jej v pôrodnici väčšinou vezmú) a má "dve voľné ruky", takže sa môže najesť, venovať staršiemu súrodencovi, či čo to urobiť v domácnosti. V cudzom prostredí mimo domu môžu v šatke nenápadne dojčiť svoje dieťatko bez toho, aby o tom okolitý svet "vedel".

 

    Často sa stretávam s obavou, či je nosenie v šatke vhodné pre detičky od narodenia a či im nekrivý chrbticu. Odpoveď je - ÁNO nosenie v šatke je vhodné a pre dieťatko dokonca dôležité už od narodenia. Dieťatko bolo cca 9 mesiacov stočené do klbka v mamkinom brušku a nepokryvilo mu to chrbticu napriek tomu, že prebiehal dôležitý vývoj celého organizmu. Pre malých novorodencov je vhodná tzv. kolísková poloha, v staršom veku je možné kombinovať rôzne úväzy aj v zvislých polohách. Výnimku tvoria detičky s problémovými bedrovými kĺbikmi, ktoré majú byť viazané na široko - tam volíme od začiatku zvislú polohu so široko rozkročenými nožičkami do strán (dôležité je vtedy správne viazať dieťatko do šatky, aby bola váha hlavičky rozložená na celú chrbticu).

 

Čo hovorí na nosenie v šatke známy propagátor dojčenia kanadský pediater Dr.Jack Newman ? Prečítajte si jeho článok Nosenie detí.

U predčasne narodených detí voláme nosenie v šatke tzv.klokankovanie - viac v článku o klokankovaní Materská starostlivosť klokankovaním.

-----------------------------------------------------------------------------------------

  Dieťa v posteli - áno či nie ? V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že detské postieľky sú výmyslom (nezmyslom ?) dnešnej doby. Kedysi aj v našich krajoch deti spali spolu s rodičmi v jednej posteli, vo východných a chudobnejších krajinách je tomu tak dodnes. Takéto deti spia pokojnejšie a dlhšie, menej často sa budia. Aj dojčenie je oveľa jednoduchšie pre mamičku - stačí sa otočiť k dieťatku a priložiť si ho k prsníku - potom už môžete pokojne zaspať :-) Nemusíte vstávať z postele, dvíhať dieťatko z jeho postieľky, dojčiť v sede (a teda úplne sa prebrať) a potom ho zas ukladať do postieľky (prípadne ešte niekoľko krát znovu vstávať k nemu, lebo nechce ostať v postieľke samo). Všetky deti sa ťahajú do postele rodičov, lebo je im tam príjemne, túlivo, voňavo a teplúčko. Aj my dospelí máme radi prítomnosť niekoho blízkeho vedľa seba počas noci, a to aj napriek "rozumným štatistikám", ktoré hovoria, že kvalitnejšie sa vyspíme oddelene ... prečo asi ?

 

  Proti spaniu v postieľke sa najčastejšie objavujú dva argumenty. V prvom rade sa mamičky s úžasom pýtajú "a to ho počas spánku nepriľahnem ...?". Ničoho takého sa nemusíte báť - aj keď ste tvrdým spáčom materská intuícia vám to proste nedovolí. Samé zistíte, že v čase, keď máte malé bábätko, spíte "úplne inak" a preberiete sa aj na malé mrnčanie dieťatka. Navyše dnes už nespíme vo veľkých duchnách, pod ktoré môže dieťatko zapadnúť a zadusiť sa. Druhým protiargumentom býva obava, že svoje dieťatko rozmaznáme a bude príliš naviazané na nás... Sú to však zbytočné obavy. Dieťatko nemôžete rozmaznať svojou láskou a nehou, ale iba neurčením akýchkoľvek hraníc v každodennom živote, nedôslednou výchovou a zbytočným zahrňovaním dieťatka hmotnými vecami. Zároveň vieme, že čím je naviazanosť dieťatka na rodičov väčšia do cca 3 roku, tým ľahšie "opúšťa domáce hniezdo" a nachádza si svoje miesto medzi rovesníkmi.

 

  Ako teda spolu spať? Dieťatko si položte na rovný matrac vedľa seba, pod úplne malinké bábo (do cca 3.mesiaca) podložte veľký vankúš, aby celé doň zapadlo ako do hniezdočka. Dieťatko prikryte jeho prikrývkou. Takto má vymedzené svoje teritórium, ktoré budete aj počas spánku vnímať.

 

  Prečítajte si viac o Zásadách spoločného spania s dieťatkom. Spoločné spanie je súčasťou tzv. Vzťahovej výchovy.

 

  A ešte na záver jedna myšlienka na zamyslenie. Podľa riaditeľky vzdelávania Strediska mentálneho zdravia detí v Londýne Margot Sunderlandovej akékoľvek odlúčenie dieťatka od rodičov (ako je napr. aj spanie vo vlastnej postielke) prudko zvyšuje hladinu hormónov ako je kortizol, ktoré sa v tele tvoria ako reakcia na stres. Mozog dieťatka vtedy vykazuje podobnú reakciu ako pri fyzickej bolesti. Autorka ďalej uvádza, že takéto spanie mimo rodičov (bežné v Británii) vedie k zvýšenému riziku výskytu syndrómu náhleho úmrtia SIDS. Kým vo Veľkej Británii zomrie vinou SIDS ročne okolo 500 detí, v Čine kde je spoločné spanie samozrejmosťou sú prípady SIDS tak vzácne, že na to ani nemajú názov...

Pri príprave na dojčenie ako aj pri dojčení vám pomôže úspešná kniha o dojčení s názvom "Praktický návod na dojčenie", ktoré pripravilo OZ Mamila.

Pre ľahké zaspávanie vašich detí a pokojný spánok. Pomáhá udržovat pozitívnu náladu cez deň, večer je ideálnym nápojom na dobrú noc. Znižuje napätie pred spaním a napomáha zaspávaniu.

S BIO éterickými olejmi podporuje pokojné dýchanie a spánok. Vhodný už od narodenia pre malé miminká. Prevonia, vzlhčí a prečistí vzduch v miestnosti.