Masáže detí - aromaterapia

    "Vône, ktoré dokážu vyvolávať uspokojenie, sú v rastlinách tak výrazné a tak príjemné, že sa žiadne pilulky z lekárne nemôžu rovnať ich vynikajúcim kvalitám."

John Gerarde

      Aromaterapia je nádhernou oblasťou koketujúcou s vedou, umením a medicínou zároveň. Je úžasným zdrojom potešenia, uvoľnenia, "vydýchnutia si", relaxu... ale aj posilnenia a vzpruženia.

 

Pomáha jemným dotykom či vánkom liečiť naše ubolené telá i myseľ. Vnikajúc do našich tiel pokožkou či vdýchnutím, zanechajúc za sebou stopu krásneho pôžitku, napráva nerovnováhu, ktorú sme si spôsobili. Dokáže poštekliť naše zmysly a spríjemniť nám intímne chvíle vo dvojici.

Otvorte sa čarovnému svetu vôní a nechajte sa ním rozmaznávať.

 

 V aromaterapii používame zásadne 100%, kvalitné rastlinné a éterické oleje produkované firmami zaoberajúcimi sa výlučne aromaterapiou.

Rastlinné oleje - 100% tzv. panenské - získavajú sa lisovaním za studena - takto sú zachované všetky vitamíny, minerály, majú výbornú vstrebateľnosť a vysokú bioaktivitu.

Éterické oleje - 100% silice - získavajú sa väčšinou destiláciou vodnou parou alebo lisovaním - takto sú zachované ich liečivé účinky a vysoká bioaktivita

Kvalitné oleje majú na etikete - Latinský názov, Krajinu pôvodu, Dátum spotreby, Názov aromafirmy, CE certifikačnú značku. Na slovenskom a českom trhu je niekoľko kvalitných aromafiriem - Nobilis Tilia, Weleda, Saloos, Elinor, ktoré ponúkajú široký sortiment olejov a inej aromakozmetiky pre celú rodinu.

 

Pre tých, ktorí by sa chceli aromaterapiou zaoberať trošku hlbšie, odporúčam nasledujúcu literatúru:

* Robert Tisserand - Umění aromaterapie (vyd. Alternativa)

* Barbora Nováková a Zbyněk Šedivý - Praktická aromaterapie (vyd. Pragma)

* Gabriel Mojay - Aromaterapie pro léčení duše (vyd. Alternativa)

* Peter a Kate Damianovi - Aromaterapie - vůně a duše (vyd. Volvox Globator)

 

------------------------------------------------------------

Rastlinné oleje - tukové zložky rastlín, samostatne pôsobiace na organizmus. Majú svoje špecifické účinky podľa druhu a v arómaterapii sú nosičmi, rozpúšťadlami éterických olejov.

 

Získavajú sa z rôznych častí rastlín:

* zo semien - napr. ľanový olej, sézamový, makový

* z kôstok - napr. mandľový, marhuľový

* z plodov - napr. avokádový, olivový

* z klíčkov - napr. olej z kukuričných alebo pšeničných klíčkov a pod.

 

Rastlinné oleje sa navzájom líšia:

- farbou - napr. * svelotžlté (napr. slnečnicový, sézamový) * zelené (napr. olivový) * oranžové (napr. z kukuričných klíčkov) * červené (napr. palmový Carotino) a iné

- vôňou * niektoré majú intenzívnu vôňu (napr. sézamový, pupalkový) * iné jemnú (napr. slnečnicový, mandľový)

- hustotou * ľahké (riedke) - zväčša ovocné oleje ako hroznový alebo marhuľový * stredné - napr. sézamový, slnečnicový, mandľový, jojobový a pod. * husté - napr. olivový, avokádový, palmový Carotino a pod. (sú vysoko kvalitné, obsahujú veľa vitamínov a minerálov - v aromaterapii sa riedia ľahkými olejmi)

 

Zvláštnu skupinu tvoria voskovité oleje (napr. jojobový), ktoré pri izbovej teplote alebo uložením do ľadničky stuhnú na vosk.

 

Stručné účinky niektorých olejov:

avokádo, jojoba, mandľa - kráľovské najvzácnejšie, najkvalitnejšie oleje

sézamový - výborný na rekonvalescenciu, po chorobe, pre predčasne narodené detičky a starých ľudí

makový - vhodný pre nervózne, nepokojné detičky a pri bolestiach bruška

olivový - suchá pokožka, ekzémy

z kukuričných klíčkov, pupalkový - liečia rany, zápaly, najmä sliznice (ústa a pod.)

 

Rastlinné oleje možno použiť aj na vnútorné použitie (okrem jojoby a ricínu). Najvhodnejšie rastlinné oleje na masáže pre malé deti sú mandľový, marhuľový, olivový, sézamový...

Do pol roka veku dieťatka používame na masáže čisté rastlinné oleje (bez pridávania éterických olejov) !

 

------------------------------------------------------------

Éterické (esenciálne) oleje - rastlinné silice - sú to aromatické prchavé látky rastlín (ich obsah kolíše v rastlinách v priebehu vývinu rastliny i behom 24 hodín, v závislosti na fázach Mesiaca...). Nie sú rozpustné vo vode, ale v rastlinných olejoch, v mede alebo smotane. Niektoré sú vo vyšších koncentráciách toxické.

Užívajú sa do aromalámp, ako prísady do masážnych olejov, do kúpeľov, zábalov, v kozmetike, (perorálne - len po porade s aromaterapeutom).

 

Získavajú sa z rôznych častí rastlín:

* z kvetov - napr. jazmín, nerol, ylang-ylang, ruža

* z plodov - napr. citrón, poímaranč, mandarinka

* z listov, stebiel, kôry - napr. lemongras, kananga, palmaruža, smrek, škorica, santal

* z koreňov - napr. zázvor, vetiver, puškvorec

* zo semien - napr. fenikel, rasca

* z vňate - napr. šalvia, medovka, tymián, petržlen

 

Delenie podľa typu vôňe:

* citrusové - majú detoxikačné, osviežujúce účiky, dodávajú zmesiam olejov "výšku", ľahkosť, emocionálnu radosť (napr. grep, mandarínka, pomaranč, citrón, lemongras)

* kvetové - vhodné na relax, harmonizujúce, zjemňujúce, sladké, afrodiziakálne (napr. jazmín, ruža, ylang, levanduľa, geránium)

* drevité - tonizujúce, posilňujúce, dodávajú stabilitu a pružnosť, silné, trpké, korenisté (napr. jalovec, myrha, fenikel, škorica, tea tree, ružové drevo)

 

Delenie podľa hustoty:

* husté - kadidlo, myrta, ruža, jazmín (starobou kvalitnejú, histnú, kryštalizujú)

* stredné - škorica, levanduľa * ľahké, prchavé - najmä citrusové

 

Delenie podľa tepelného účinku:

* chladivé - napr. citrón, eukalyptus, mäta, bergamont, grep, tea tree (vhodné užívať v lete)

* hrejivé - napr. škorica, rozmarín, jalovec, geránium, klinčeky (vhodné užívať v zime)

 

Najvhodnejšie éterické oleje pre malé deti (po 6.mesiaci veku dieťatka) sú levanduľa, nerol, mandarínka, fenikel, bergamont, harmanček (ak nie je v rodine alergia). Prvý polrok veku dieťatka používame na masáže čisté rastlinné oleje.

Éterické oleje sa nesmú užívať neriedené priamo na pokožku !!! Vynimku tvoria iba dva oleje - levanduľa a čajovníkový olej (Tea Tree Oil)..

Olej vhodný na masáže detí, na citlivú detskú pokožku od prvých dní od narodenia i pre predčastniatka, chráni a regeneruje pokožku. Nezanecháva pocit mastnoty. .

Éterický olej levanduľový - sladko bylinná, jemná, ľahko kvetinová vôňa. Vhodná do masážnych zmesí, uvoľňuje kŕče, tlmí bolesť, upokojuje. Vhodný aj v tehotenstve a pre malé deti.

Tea Tree Oil sa môže použiť lokálne neriedené k dezinfekcii drobných poranení a škrabancov. Odpudzuje hmyz, výborný na rôzne štípance napr. od komárov, ovadov či včiel.