Nežná náruč - potreby v 1.roku života

    "Nikdy nie je dosť nežných dotykov pre vaše dieťa v počiatočnom období jeho života. Pocit bezpečia, ktoré dieťaťu dávajú, zostáva mu po celý život. Deti, ku ktorým sa takto správame v prvom roku života, si uchovávajú pocit bezpečia po celý ich život a oproti iným deťom, ktorým sa tejto citovej podpory nedostalo, sú podnikavejšie a smelšie."

prof. MUDr. Josef Švejcar, DrSc.

 

  Ak sa zamyslíme nad prostredím, v ktorom sa pohybovalo dieťatko pred svojim narodením, zistíme, že je potrebné urobiť mnoho opatrení, aby sme mu toto prostredie po narodení napodobnili a pomohli mu tak ľahšie sa adaptovať na "náš" svet. Počas nasledujúcich mesiacov sa bude dieťatko rýchlo vyvíjať a jeho potreby sa budú neustále meniť. Je dôležité poznať tieto potreby a ponúkať mu príjemné a bezpečné prostredie a správne podnety k rozvoju jeho dovedností. A zároveň sa vyvarovať zlozvykov, ktoré ho v tomto rozvoji zbytočne brzdia.

 

   Na správny fyzický a psychický vývoj potrebuje dieťatko v prvom roku svojho života predovšetkým splnenie dvoch základných podmienok - plnohodnotnú výživu a čo najviac fyzického kontaktu, dotykov. Paradoxne obidva faktory sa v našej spoločnosti podceňujú...

 

1. Výživa - jedinou plnohodnotnou výživou pre dieťatko je materské mlieko. Umelé mlieko je len "umelou náhradou" za materským mliekom, ktorá svojim zložením a stráviteľnosťou ďaleko zaostáva za materským mliekom a malo by byť naozaj tou poslednou možnosťou ako nakŕmiť svoje dieťatko... Materské mlieko dá dieťatku všetko potrebné, aby si vybudovalo zdravé, pevné a imunitne silné telo. Uvedomme si, že dieťatko prvé mesiace veľmi prudko rastie a vyvýja sa. Mnohé z jeho orgánov ešte nie sú dostatočne vyvinuté, prípadne sa práve v prvom roku dovyvíjajú a dostávajú konečnú podobu. Akú podobu závisí najmä od stravy.

 

2. Dôležitosť fyzického kontaktu a dotykov v prvom roku a fixácia na jednu osobu sú ešte viac podceňované ako jedinečnosť materského mlieka. Dojčenie plné intimity a dotykov, spoločné spanie, nosenie v šatke a časté objatia v náruči ... to všetko dieťatko napĺňa pocitom bezpečia a dôvery v tento svet. A to je práve úlohou prvého roku - získať dôveru v tento svet a vybudovať si bezpečnú psychickú základňu, na ktorej bude stavať všetky neskoršie dovednosti. Ak budú tieto základy chabé a nestabilné aj "neskoršia stavba" bude stáť na vratkých nohách. A ešte niečo - rozprávajte, rozprávajte a znovu rozprávajte... Rozprávajte o všetkom, čo robíte, čo sa okolo vás deje, kam sa dívate, čo okolo prebehne, preletí a pod. a to aj v období, keď si myslíte, že vám dieťatko ešte nerozumie. Práve vaša reč a melódia hlasu pomáhajú dieťatku "uchopiť" včas svoj materinský jazyk a naučiť sa ho aktívne používať. Zároveň cibríte jeho "hlavičku", vnímavosť, šikovnosť a podnecujete jeho zvedavosť a následne schopnosť učiť sa ...

Pri príprave na dojčenie ako aj pri dojčení vám pomôže úspešná kniha o dojčení s názvom "Praktický návod na dojčenie", ktoré pripravilo OZ Mamila.

Praktická kniha o masážach dojčiat a detí. Teória, popis zostavy masáží, množstvo fotografií s ukážkami ťahov. Základy aromaterapie a muzikoterapie. Miešanie masážnych olejov.

Upokojujúci voňavý kúpeľ uvoľňuje a upokoje rozjatrené zmysly. Prírodné oleje z levandule dodajú harmonizujúce impulzy a pred spaním vám pomôžu zabudnúť na náročné chvíle uplynulého dňa.